,,NaNoWriMo" laikas! Bet kas tai?


   

          
Sveiki. Nors nuo tinklaraščio tuoj galėtume valyti dulkes, tačiau rašyti nesustojau. Tiesiog tai, prie ko dabar dirbu, yra kiek kitokio formato nei tekstai, kuriuos keliu į tinklaraštį. Apie tai ir norėčiau papasakoti plačiau. Savo ,,Instagramo“ paskyroje buvau pasidalinusi ,,NaNoWriMo“ iššūkiu, kuriame dalyvauju, tačiau taip ir nepasakojau, kas čia tokio. Galbūt ką nors sudominsiu bent pagalvoti apie ateinančius metus, laikas juk bėga greitai ar prisijungti net ir be lapkričio iššūkio.

Šią programą atradau visai netikėtai ir pačiu laiku nusprendžiau apie ją pasiskaitinėti. Kartais visai gerai, kai kas nors pasidalina įdomia informacija reikiamu laiku ir spėji pamatyti. Iš pradžių buvau gana nepatikli, maniau, jog programa skirta tik rašantiems anglų kalba ir kad ji yra mokama. Tačiau laisvai galima rašyti ir savo gimtąja kalba ir prisijungimas prie iššūkio yra nemokamas.  Tik pačiame programos puslapyje viskas yra anglų kalba, tad jos vis tiek gali prireikti. Taigi, tai vieno mėnesio rašymo iššūkis, per kurį gali pradėti naują arba tęsti pradėtą novelę, istoriją. Tikslas – per lapkričio mėnesį parašyti 50000 žodžių istoriją. NaNoWriMo taip ir šifruojasi – National November Writing Month. Pasirodo, daugybė jaunų, vyresnių, patyrusių ir šviežių rašančių žmonių kiekvienų metų lapkritį prisijungia į bendrą rašymo iššūkį. Gaunasi taip, jog rašome visi ir kartu, ir atskirai, nes vis tiek skiriasi laiko zonos ir panašiai, tačiau rašančius sujungia tai, jog jie visi stengiasi rašyti visas 30 dienų ir pasiekti tikslą. Net nežinau, ar iki šiol esu rašiusi visas 30 mėnesio dienų. Iš tiesų, 50000 žodžių yra pagrindinis iššūkis, tačiau kiekvienas galime sau užsibrėžti individualų. Bent jau tokią galimybę tikrai turi jaunesni. Aš prisijungiau prie programos, pritaikytos visiems, kurie yra jaunesni nei aštuoniolikos, ir iššūkio dydį galėjau pasirinkti pati, pagal savo galimybes. 50000 žodžių man iš tiesų dar per didelis skaičius, todėl aš nusprendžiau pabandyti įveikti puse to, tai yra, parašyti 25000 žodžių.


Iki šiol, visi mano darbai buvo iki 20000, kai kurie ir iki 15000 žodžių, tad tai vis tiek skaitosi, jog mečiau sau išbandymą. Nors vėliau daug kas išsibraukia, tačiau jau dabar galiu pasidžiaugti parašius daugiau nei pusę pasirinkto iššūkio. Manau, tokios programos yra naudingos, nes kiekvienas siekiame patobulėti ir tai padeda. Nauja patirtis ir didesnis spyris sau pačiai nepatingėti. Labai įdomus faktas, kad kai prisėdi priešais kompiuterį ir vis galvoje rutulioji kažkokius įvykius, veikėjus, jų nuotykius – viską įsivaizduoji aiškiai, raiškiai, istorija vis tiek nepasirašo ir žodžiai nepersitransliuoja. Žinau, tai kaip ir savaime suprantamas dalykas, bet dažnai taip nutinka, jog mintimis tu jau leki prie kulminacijos, nors lape dar tik keli žodžiai ir kyla klausimas: ,,kaip čia taip išeina?“.

Šiek tiek norėčiau pristatyti ir pačią programą, kodėl man ji iškart patiko. Iš dalies, žodžius, kiek parašei, rodo kompiuterio kamputyje ir galima sau pabaksnoti pirštu, jog neparašei, kiek norėjai, tačiau per tą programą bent man yra daugiau įdomiau. Motyvuoja tikslas pridėti vis daugiau žodžių, pildyti istoriją, daryti ją įdomesne, sekti dienas, jog visos būtų produktyvios. Vis papildydama žodžių skaičių galiu pasižiūrėti sudarytas diagramas ir statistikas pagal mane: kiek procentų iššūkio jau įveikiau, kada turėčiau pabaigti pagal vidurkį, ir panašiai. Tai labai padeda sekti rezultatą ir dar labiau motyvuoja. Taip pat ten yra ir tokių skilčių, kaip write sprint (rašymo sprintas) ir dare machine (iššūkių mašina). Per rašymo sprintą nusistatau tam tikrą laiką ir žodžių skaičių, kiek turiu per tą laiką parašyti. Tai padeda, nes tiesiog rašai automatu, kas tavo galvoje, išlieji visas mintis, visą tą kiekį tiesiog išrašai, o vėliau jau gali koreguoti. Taip padidinu spartumą ir labiau išlaisvinu minčių srautą, nors pasitaiko ir taip, jog paspaudi mygtuką, kuris skaičiuotų laiką, ir sustingsti, nes atrodo, kad galva staigiai ištuštėja. O paspaudus ant iššūkio mašinos, tau tiesiog išmeta atsitiktinę užduotį, kurią turi panaudoti savo istorijoje. Pavyzdžiui, padaryti taip, jog atsirastų žodis undinė. Žinoma, negalima su tuo sugadinti pačios istorijos ir pasakojant apie šaldytuvų parduotuvę pradėti aprašinėti undinę. Viską reikia susieti, kad gautųsi į temą.


Tai tuo pačiu ir linksma, ir sunki užduotis. Linksma, nes niekada nežinai, kokią užduotį gausi, bet sunki, nes reikia dar po to sugalvoti, kaip tai susieti su savo rašomu darbu. Taip pat šioje programoje rasite įvairių pokalbių forumų, patarimų ir dar daugiau visokių dalykėlių. Kadangi prisijungiau visai neseniai, nespėjau visko išnagrinėti, tačiau visas formatas tikrai žavintis ir motyvuojantis. O tai yra labai svarbu.

,,NaNoWriMo“ iššūkis vyksta lapkričio mėnesį, tačiau tai nereiškia, jog reikia laukti visus metus ir nieko negalima iki tol rašyti. Rašyti galima visada! Tik tame iššūkyje skaičiuosis tik tie žodžiai, kurie parašyti dienomis, kai iššūkis vyksta. O ir iki iššūkio yra daug darbų. Kiekviena istorija prasideda nuo idėjos ir veikėjo, tačiau to dar ne  visai užtenka. Veikėją reikia charakterizuoti, padaryti unikaliu, kad jis turėtų ir savo asmenybę. O jei rašote ir apie kitokį pasaulį, tas pasaulis irgi turi būti išgrynintas, kaip ir patys siužeto veiksmai, nuotykiai. Viskas turi vienaip ar kitaip sietis. Tikrai dar nesu rašymo ekspertė, daugiau visokių patarimų galima surasti internete, socialiniuose tinkluose ar bendraujant su gyvais, tuo užsiimančiais žmonėmis, tačiau tai jau yra pradžia. Todėl dar prieš lapkritį yra gerai prisėsti prie savo turimos idėjos. Galbūt nesirašyti iškart viso teksto (nebent esate labai motyvuotas ir tuo metu pagaunate kūrybinį įkvėpimą), tačiau bent jau susidaryti sau planelį, susirašyti visas pastabėles, ką nori ta istorija papasakoti, kokie įvykiai jau numatyti ir kaip jie paveiks tavo veikėjus, dar galima išrašyti ir kelias scenas, kurios jau kirba galvoje taip aiškiai.


Žinoma, tokių pastabėlių ir užrašų daugėja ir rašant, bet tai vis tiek yra svarbu, nes net pabaigus istoriją laukia kitokių darbų, kaip jos tobulinimas ir redagavimas. Taigi, galima tęsti istoriją ir po lapkričio mėnesio iššūkio. Per mėnesį galima parašyti pirmąjį variantą, ypač rašant visus 50000 žodžių, tačiau tai nereiškia, jog istorija turi būti pilnai sutvarkyta ir išbaigta. Tam laiko atsiras. Nors negalima ir skubėti, siekti tik žodžių, nes tada pasakojimas praras turinį ir įdomumą. Tad visu kitu metų laiku irgi galima rašyti, rašyti ir rašyti, jei tik to nori širdis.

                Taigi, pasirodo, jog lapkritis jau senokai pašvęstas rašymui, tik aš apie tai sužinojau tik dabar. Bet labai džiaugiuosi sužinojusi. Galbūt ką nors sudomino prisijungti? Rašymas yra toks specifinis dalykas, kaip ir visi kiti pomėgiai ar darbai. Tikiuosi, jog sugebėjau perduoti žinutę apie pačią ,,NaNoWriMo“ programą ir šiek tiek apie patį rašymą. Bet dar turiu ir pridurti, kad iššūkį visada galime pasikeisti sau individualiai. Bent jau mintyse. Užsibrėžti tiek, kiek norisi ir kiek manai, jog gali. Nelinkiu skubėti, automatu pyškinti bet kokius žodžius, palinkėsiu užpildyti žodžiais istoriją, kurią norėtumėt pirmiausiai papasakoti sau, o tada ir pasauliui. Lapkritis jau įpusėjo, tačiau niekada nevėlu prisijungti ir pradėti rašyti.


Net ir lapkričiui pasibaigus. Be to, galima rašyti ir be tos programos, tiesiog norėjau apie ją papasakoti plačiau, nes ji man iš karto patiko. Žinoma, atraskite tai, kas būtų įdomu jums. O su tais, ką galbūt sudominau, tikiuosi ,,susitikti“ rašymuose, net jei to nežinosime. O jums patinka rašyti? Jei ne rašote patys, galbūt daug skaitote? Kokie knygų žanrai ir kokios istorijos, jums patinka labiausiai? O gal dar kyla klausimų ir man? Viskuo galite dalintis komentaruose ar susisiekti asmeniškai. Knygos irgi yra savotiškos keliaujančios istorijos...

Rusnė

Kilo klausimų? Turi pastebėjimų? Kažko pritrūko? Kažkas patiko? Susisiekime: 

Facebook:Rusne KuleviciuteInstagram:rusnekuleviciute 


Komentarai

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Europos dailiojo čiuožimo čempionatas 2024 Kaune!

,,Varom į Ignaliną!"

Nuo Zarasų iki Palangos per vieną savaitgalį