Maršrutai, maršrutėliai
Sveiki, ilgai galvojau apie ką rašyti šįkart, bet sušilęs oras mestelėjo vieną mintį. Yra keliaujančių ir šaltuoju metų laiku, tačiau turizmas žymiai suaktyvėja vasarą ar pavasarį, kai šildo saulė.
žemėlapiai ir maršrutai.. |
Panemunės keliu. Manau, daugelis jau galėjo girdėti apie šį kelią, tačiau ir pakartojimas žavi ne mažiau. Tokį pavadinimą maršrutas gavo, nes objektai išidėstę aplink Panemunę, miestą Kauno srityje, o kelyje lydi Nemunas. Juo esu keliavusi su šeima ir pusbroliais, bet jau prieš daug metų. Šiame maršrute gausu senovės architektūros pastatų. Pirmas iš jų yra Raudondvario dvaras.
Prie Raudondvario dvaro |
Įkurtas XVII a. ir turintis savo istoriją, dabar džiugina lankytojus savo grožiu iš visų pusių. Visą parką sudaro pilies rūmai su bokštu, tarnų pastatai, oranžerija, arklidės. Taip pat čia dažnai vyksta įvairūs renginiai, koncertai ar amatų pamokėlės. Alkaniems keliautojams netoliese yra ,,Medžiotojų užeiga“ pilyje, ,,Raudondvario oranžerijos“ restoranas ir šiek tiek toliau pavažiavus picerija ,,Cosmo Pizza“. Pasisotinus ir važiuojant toliau galima aplankyti Seredžiaus piliakalnį, dar kitaip vadinamą Palemono kalnu.
Ant Seredžiaus piliakalnio |
Iš viso reikės užkopti į 30 metrų aukštį. Anksčiau čia stovėjo Pieštvės pilis, tačiau ji sudegė. Nuo aikštelės atsiveria labai graži panorama į Nemuno ir Dubysos santaką. Visai netoli yra Belvederio dvaras.
Pasenęs Belvederio dvaras |
Jis dar neatrestauruotas, (tik žadami pasikeitimai), todėl išvaizda gali ir pasirodyti prasta ir papasakoti daug praeities, bet pats dvaras laikosi. Jis pastatytas pagal itališką projektą, tad pasižymi kitokiu stiliumi nei dauguma Lietuvos dvarų ir dar gali įžvelgti kažkada spinduliavusią prabangą. Man asmeniškai patinka pamatyti tikrąjį pastatą ar daiktą. Taip, atrenovuoti dvarai būna įstabūs ir kerintys, tačiau tie, kurie yra išlikę savame amžiuje gali viską perteikti geriau, tikroviškiau. Juose tarsi vis dar slypi dvaro dvasia su nepažeistomis ir gyvomis istorijomis. Aplink dvarą galima pasivaikščioti gryname ore, bet tai nėra labai daug laiko reikalaujantis sustojimas. Pakeliui į pilis yra Veliuonos miestelis, viena seniausių Lietuvos gyvenviečių.
Veliuonos miestelis: bažnyčia, krašto muziejus, Vytauto skulptūra, dvaras ir gamta |
Pagrindiniai miestelio lankytini objektai yra: miestelio bažnyčia, Vytauto paminklas, saulės laikrodis, piliakalnių kompleksas, krašto muziejus. Miestelio bažnyčia yra išskirtinė tuo, jog yra viena seniausių – jos statybas finansavo kunigaikštis Vytautas. Be to joje laikoma daugiau kaip 60 kilnojamųjų kultūros paveldo objektų. Krašto muziejuje galima išbandyti pasėdėti senoviniame mokyklos suole bei apžiūrėti kaip atrodydavo kambariai, juose esantys daiktai. Tai paliudija ir fotografijų paroda. Pats miestelis yra labai gražus, sutvarkytas, galima pasivaikščioti ir gražiai įrengtoje miestelio aikštėje. Taip pat yra ir Veliuonos dvaras. Įdomu tai, jog ten besilankydami sutikome ir pačią dvaro savininkę Olgą Vakselytę – Larson.
Su dvaro savininke |
Ji kaip tik tuo metu buvo atvažiavusi kažkokios šventės metu, nes buvo garbės viešnia. Savininkė buvo labai maloni ir bendraudama su mumis daugiau papasakojo apie dvarą. Kaip prieš paskutinį objektą, kai keliavome šiuo keliu, aplankėme Raudonės pilį.
,,Beveik paliestas pilies bokštas" |
Pilis ant dešiniojo Nemuno kranto tikrai žavi kiekvieną. Beje, yra gana didelė – pastatą sudaro trys korpusai, kurių kiekvienas turi po 2 ar 3 aukštus. Kaip ir Raudondvario dvaras yra pastatyta iš raudonų plytų ir turi bokštelį. Skaičiau, jog visai neseniai sutvarkė ir pilies parką, nors ir tuomet kai keliavome buvo galima pasivaikščioti, bei pajodinėti žirgais. Būnant prie Raudonės pilies, ypač jei aplink tuo metu vaikšto tų laikų rūbais apsirengę darbuotojai, galima pasijusti kaip kilmingos šeimos atstovui. Tikrai gražiai sutvarkyta ir žavinti vieta. Taip pat šioje pilyje iki 2018 m. veikė ir mokykla. Neįsivaizduoju jausmo, kai kiekvieną dieną į pagrindinę mokyklą eini į pilį. Skamba kaip iš pasakų ar kaip kompiuterinių žaidimų realybė. Na, nei apie mokytojus, nei apie pačias pamokas vykusias ten nieko nežinau, tačiau mokytis tokioje gražioje vietoje, ar per pertraukas išeiti į pilies kiemą paskaityti tikrai skamba nuostabiai. Na, ir paskutinė stotelė yra Panemunės pilis.
Panemunės pilyje |
Kažkada mokykloje teko daryti Panemunės pilies maketą ir sunkiausia padaryti buvo turbūt du bokštelius, smailėjančiomis viršūnėmis, nes jie dar turėjo ir laikytis. Renesanso stiliaus pilis yra tarsi uždara. Vidiniame kiemelyje vyksta įvairūs renginiai. Viduje yra muziejus, galima nusileisti ir į požemius, kur kažkada buvo ir kalėjimas. Galima užlipti ir į bokštą. Netoli pilies yra ir gražus tvenkinukas su fontanu. Pilis nuo Raudondvario dvaro ar Raudonės pilies skiriasi ir tuo, jog yra ne iš raudonų plytų, o pilka. O alkaniems keliautojams: šiek tiek pavažiavus nuo Panemunės pilies yra kavinė ,,Prie pilies“ arba restoranas/ viešbutis pačioje pilyje ,,Best Baltic“. Daugelyje objektų šiame kelyje yra lankytojo mokestis, tačiau jei neužsisakinėjate ekskursijų su gidu turėtumėte kiekviename objekte sumokėti iki 10 Eur. Nors ir keliavau seniai šis Panemunės kelias paliko gražių prisiminimų. Jis pilnas nuostabių vietų, todėl siūlau apvažiuoti. Tai puikios vietos ir paminėti šeimynines šventes ar artėjančias Jonines.
Prie Molėtų. Šis maršrutas yra šiek tiek į kitą pusę Lietuvos nei praeitas, labiau į rytus. Jei jau esi Molėtuose, tai turi aplankyti ir miestą garsinančią Molėtų observatoriją.
Ypač jei tavo kelionės dienos sutapo su meteorų lietaus dienomis, kurios dažniausiai būna rugpjūtį. Na, bet ir anksčiau apsilankius galima daug pamatyti. Net ir dieną, tik tuomet nežiūrima pro teleskopą. Pasivaikščiojimas po observatoriją, pamatymas joje naudojamus prietaisus galimas ir po vieną ar su draugais, šeima. Bet vyksta ir specialios ekskursijos – dieninės ir naktinės. Naktinės vyksta tik per giedras naktis ir yra stebimi tuo metu labiausiai matomi dangaus kūnai. Esu observatorijoje buvusi tik dieną ir dar nesu stebėjusi kosmoso iš observatorijos teleskopo, bet kada nors norėčiau išbandyti. Dar labiau į kosmoso platybes įtrauks ir Etnokosmologijos muziejus. Jau esu užsiminusi apie panašius muziejus ir žvaigždynų, astronomijos žavesį ir savo ankstesniame įraše ,,Vaikų miestelyje“, tačiau kiekviename, nors ir panašiame, lankytinam objekte gali sužinoti ką nors naujo. Šis muziejus labai įdomus, išsiskiria gausumu tikrų eksponatų, pavyzdžiui meteorito likučiais, raketų, planetų modeliais ir pan. Šviesų instaliacijos pagyvina aplinką, leidžia labiau įsijausti į tai su kuo susipažįsti iš arčiau. Tarsi galėtum prisiliesti prie žvaigždėto dangaus skliauto ar net visos galaktikos. Po kosmoso ir dangaus nagrinėjimu galima atsidurti ir arčiau jau. Visai netoli Molėtų, Mindūnuose yra apžvalgos bokštas.
Nuo žemės pakilsite į 36 metrų aukštį. Bokštas apsuptas miškų, o panorama atsiveria į Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerus. Vaizdas tikrai užburiantis, o jei nebijote aukščio, pasigrožėti gamta galėsite ir ilgiau bei platesniu akiračiu. Visai čia pat pavargę galės apsistoti Mindūnų kempinge. Niekur toli nereikės važiuoti, nes ir pats bokštas yra kempingo teritorijoje. Pats kempingas gražiai sutvarkytas, galima atvažiuoti su savo kemperiais, palapinėmis ar išsinuomoti kempingo namelius. Kadangi, įkurtas yra prie ežero, nuomojamos valtys. Bet ežeras reiškia ne tik plaukiojimą ir vandens gaivą tvyrančią ore. Taip pat reikia nusiteikti ir jo gyventojams. Ten radome vėžį. Kas yra įdomu, nes priešingai nei žuvys, kurias matome kiekviename vandens telkinyje, vėžių taip dažnai nesutiksi. Mes šiuo maršrutu važiavome per močiutės gimtadienį ir tikrai nepasigailėjo nei jaunesni, nei vyresni. O jei įspūdžių pritrūko būtinai aplankykite ir Žalvario parką.
Žalvario parko kino salė (Nuotr. iš interneto) |
Mano mama jį apibūdino kaip ,,Nesąmonių parką“, bet tos nesąmonės yra gerąja prasme, nes parkas labai originalus, ypatingas ir žaismingai linksmas. Jame, po atviru dangumi, galima rasti visko: lauko kino su vietoj kėdžių atrakcionų mašinėlėmis, vaiduoklių – žirgų skulptūrų, kitų meninių eksponatų, atrakcionų, dažasvydį ir dar daug kitokių įdomybių. Ir visa tai žmogui tik už 5 Eur. Erdvė ten didelė, tad veiklos gali atsirasti ir visai dienai. Išskirtinis parkas padarytas iš įvairiausių atrakcionų detalių ir daiktų, kurie iš pirmo žvilgsnio galėtų priklausyti šiukšlynui. Tačiau tame parke šiukšlyno nėra, nes viskas tampa magiška, naudinga ir nuostabu. Molėtai ir patys yra labai gražus miestas. Jame pilna kavinių ir laisvalaikio erdvių, kurių galbūt nepaminėjau. Toks maršrutas puikiai tinka tiek atostogoms, tiek klasės išvykai ar asmeninėms šventėms.
Taigi, mano pasirinkti
maršrutai yra gana populiarūs, todėl galbūt bent vieną iš jų jau buvote
girdėję, bet tikiuosi, jog sužinojote ką nors naujo ar net susigundėte leistis
ir į ilgesnę kelionę. Lietuvoje yra daugybė vietų, kurias apvažiuoti ir
išlankyti visus objektus galima ir per visą dieną ar kelias, pavyzdžiui, aplink
Anykščius ar per Kuršių Neriją. Ir apskritai, atostogos Lietuvoje gali būti
tokios pat žavingos kaip ir užsienyje, nes mes turime daug įdomių lankytinų
objektų. Visada galima atrasti nematytą net gerai pažįstamoje aplinkoje. O koks jūsų mėgstamiausias maršrutas Lietuvoje? Užsienyje? Palikite komentarą! Ir sekite naujus įrašus su naujausiomis kelionėmis ir rankdarbių įdomybėmis. :)
Rusnė
Kilo klausimų? Turi pastebėjimų? Kažko pritrūko? Kažkas patiko? Susisiekime:
Komentarai
Rašyti komentarą